poniedziałek, 6 stycznia 2014

Denar koronny, 1434-1440, Władysław III Warneńczyk

Władysław III Warneńczyk, po śmierci ojca - Władysława II Jagiełły, zostaje królem Polski w wieku 10 lat.

W okresie panowania Władysława III (1934-1944) zostały wybite tylko denary, jedynie 2-łutowej próby srebra (2 łuty = próba 125). Czyste srebro = 16 łutów. Spotyka się również monety miedziane posrebrzane, które jednak powinny być srebrne.

Monety były bite w mennicy koronnej w Krakowie do 1440 r., po czym mennica zostaje zamknięta.

Denary były bardzo często podrabiane. Sprzyjało temu brak legend trudnych do podrobienia, używanie niestarannie wykonanych stempli. W 1438 r. na zjeździe piotrkowskim zostały wyznaczone komisje do ścigania fałszerzy i ściągania "klepaczy" z obiegu.


Denar koronny, 1434-1440, Władysław III Warneńczyk, awers: Korona

Denar koronny, 1434-1440, Władysław III Warneńczyk, rewers: Orzeł

2 komentarze:

  1. Oj szkoda, że jest ona w tak złym stanie no ale może miała dość burzliwą przeszłość. W sumie ja i tak z chęcią widziałbym ją u siebie w klaserze, nawet taką rozdzieloną. Najbardziej jednak poluję na zdobycie złotych monet https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety bo tych niestety mam najmniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń